Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Turistika v NORSKU

  • Toto téma obsahuje celkem 18 odpovědí. Do diskuze (10 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel dalibor a poslední změna proběhla před 14 roky a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 19)
  • Autor
    Příspěvky
  • #3410
    stipko
    Účastník
    (980 odpovědí)

    Zakladám túto tému pre tých, ktorí v Norsku chcú zažiť viac, než len lov rýb.

    Zaujímavé spestrenie je napríklad morské akvárium v Alesundu. V tom množstve nádrží, sú snáď všetky druhy rýb, ktoré lovíme. Množstvá tresiek všetkých druhov a veľkostí. Hlavne Keleri sú v dĺžkach, ktoré by potešili na udici. Pred dvoma rokmi som tam videl úhorovca, ale tento rok sa stratil. Zato kočiek a halibutov bolo minulí rok viac. Určite ho doporučujem každému. Vstupné nie je vysoké – 130 NOK. V meste sa vyplatí okrem výhliadky, skočiť do rybárskej predajne u “kanálu” (Skansegata).

    Tento rok by som chcel zájsť do akvária v Bergene. Ak ste tam niekto bol, napíšte.

    #8259
    Josef Ďuriač
    Účastník
    (88 odpovědí)

    Stipko má recht.Přidávám se a doporučuji.Je to zpestření jako hrom.Hotový megakino.Doporučuji najít cimru,kde jsou vystaveny kostry ryb,paryb a mořských příšer,které vytáhli norští rybáři v sítích-občas je to děs.Inu lítá se na Mars a víme prdlačky co nám plave pod lodí.

    #8260
    Daniel Křenek
    Člen
    (31 odpovědí)

    Já mohu doporučit i akvárko v Bergenu. Byl jsem tam sice už před cca 6 lety, ale nejen že kromě interiérové expozice mají i exteriérové, např. tučňáky a tuleně, ale měli tam např. 2 úžasné jesetery mezi 1,5 – 2 metry. Jinak kromě exotičtějších ryb samozřejmě i klasika norských vod, tj všechny možné druhy tresek atd. Kromě toho je z vrcholu nad Bergenem, kam jede lanovka, úžasný výhled na celé město, dále např. stará čtvrť, kde jsou původní dřevěné stavby, rybí trh a další.

    #8268
    dalibor
    Účastník
    (298 odpovědí)
    #8269
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    The Preikestolen – “Rock Pulpit”. Skála vysoká 600m poblíž Stavangeru. Osobně jsem tam nebyl, jen mi zámý poslal tuto presentaci. Vypadá to ovšem nádherně.

    Snad by Janka o tom mohl napsat víc.

    http://www.zsg.ic.cz/Norsko/skala.pps

    #8272
    janka
    Účastník
    (2442 odpovědí)

    Prekestolen/Preikestolen – Kazatelna – je nedaleko Stavangeru a tedy jako vyletni cil vhodny pro navstevniky jizniho Norska. Jak je videt na fotkach, jde se tam po castecne upravenych stezkach, pres kameny az po nahorni plosinu a uzkou stezku pri skale. Vystup trva asi 2,5 hod, dobre boty nutne, piti s sebou, Nahore se da vykoupat ve skalnich jezirkach. Vyhled na Lysefjord stoji opravdu zato. Jede se ze silnice 13 k Jossang, odbočit směr  Preikestolhytta zajet na placené parkoviště a odtud pěšky. popis cesty http://www.theglobetrotter.de/virtuelle-wanderung/reisebericht/prekestolen.html

    Na konci prezentace je vzpriceny kamen ve skale – to je Kjeragbolten. http://www.theglobetrotter.de/virtuelle-wanderung/reisebericht/kjerag.html

    Ten je ale na uplne druhe strane Lysefjordu – musi se tam bud jet lodi pres fjord do Lysebotn a pak nahoru a nebo objet fjord z druhe strany. Cesta ke kamenu trva taky asi 2,5 hod, vychozi misto je parkoviste Øygardsstølen na nahornim plato nad Lysebotn (k Lysebotn se sjizdi sepentinama s 27 zatackama). Dobra obuv nutna, piti s sebou. Cesta je castecne jistena retezy. Kamen je asi 1000 m vysoko nad fjordem. Nedaleko ca 700 m vysoky vodopad. Misto je oblibene  Basejumper (jak se to rekne cesky?).

    Na youtube najdete spoustu krasnych i zajimavych filmu jak Prekestolen, tak Kjeragbolten.

    Asi 15 km pred Lysebotn je Florli, kde je elektrarna a vedle trubek s vodou jsou volne pristupne schody – 4.444 schodu! :-))

     

     

    #8273
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    2 Janka

    Díky za překlad a za info…

    Basejumper – paraglaiding, nebo bungee jumping ?

    #8275
    janka
    Účastník
    (2442 odpovědí)

    basejumper – skoci a bud se mu padak otevre a nebo ne 🙂

    http://www.youtube.com/watch?v=wtuluz8LTJk&NR=1

    #8276
    Norek
    Účastník
    (142 odpovědí)

    Preikestolen jsem zdolal za 3 hodiny a zařekl jsem se, že žádnou další “8tisícovku” už zdolávat nebudu. Nahoře to ale stálo zato, měli jsme jasno, takže krásné výhledy na fjord. Cesta dolů po mokrých šutrech je ještě horší, než nahoru. Tento výlet každému doporučuji …. ale musí být pěkné počasí. Největší průšvih je, když vylezeš na kazatelnu, ta je v mracích a nic není vidět. 

    #8277
    Norek
    Účastník
    (142 odpovědí)

    #8279
    Step
    Účastník
    (1080 odpovědí)

    Loni jsem byl s rodinou na jihu v Tregde, a abych se zavděčil jeden den jsem oželel ryby a vyrazili jsme na Kazatelnu. Cesta nahoru byl v polokeckách očistec. Samý kámen, částečně potokem, z rukávů bundy mi tekly čurky potu. Byl to mazec, ale ten výhled stojí za to. Všem doporučuji. 

    #8292
    Vlkous
    Účastník
    (484 odpovědí)

    Taky jserm tam šel. Pro mě s celou rodinou to byl výlet na celý den. Nikam jsme nechvátali.

    Necelé 4 km – mladší syn nachodil určitě jednou tolik, musel vyšplhat všude okolo – se dají ujít poměrně rychle, ale tenkrát jsme to šli směrem tam 4 hodiny. Bylo krásně a ty panoramata nešly odbýt jen tak letmo. Je to cesta necesta. Nikdo neočekávejte po celé trase pěšinu. Nešplhá se tam po skalách, ale různé příroní schody z kamne na kamen jsou tam téměř na každém desátém kroku.

    Doporučuju sebou pití a něco na zakousnutí. Pro ty co mají závratě z výšek, tak to neni to pravé ořechové. Kdo má bolavé nohy – kolena, tak cesta zpět taky dá hodně zabrat. Nedoporučuju jít někdy navečer. Cesta neni mnohde nijak značená a neni problém z cesty navždy sejít. Jsou místa, kde je směr značený jen červnenýma šipkama ve tvaru T namalovanýma na kamenech a ty bych po tmě nerad hledal. Zábradlí, co si pamtuju, je pouze v jenom místě jinak nic podobného tam nehledejte. Na samotné kazatelně, která je téměř jako mírně prohnutá deska stolu o straně cca 40m – můj odhad – taky žádné zábradlí neni. Já měl štěstí na supr počasí a tak ten výhled jak do dálky, tak dolu, stál za to. Neskutečné. Kdo bude poblíž měl by tento výstup určitě uskutečnit.Nic podobného jsem já nezažil. Vždy vše bylo nějak organizované – zábradlí a cesty vyšlapané – tady to je příroda.

    Jinak jsem si vždy říkal – tolik kopců a hor v okolí – to musím někdy někam vyšlápnout, vyšplhat. Je neskutečným zážitkem vyšplhat na nejbližší skálu u chaty a vše si prohlídnout ze shora a nafotit a natočit si to. I blbých 300 m stojí za to – jen opatrně.

    #8293
    Vlkous
    Účastník
    (484 odpovědí)

    Jinak pro ty, co se octnou nejen na rybách v kraji Rogalan – okolí Stavangeru – jeden odkaz.

    http://www.rogafjell.net/Siste%2010.htm

    http://www.rogafjell.net

    NORSKO HORY ROGALAND – Zajímavé kopečky i s mapkou pro cestu i parkoviště –  jen v Rogalandu

    #8296
    Martin Rollo
    Účastník
    (415 odpovědí)

    Ahoj loni jsem vzal rodinu na ledovec Jostedalsbreen ke splazu Briksdalsbren a vylet byl supr,jeste jsme prejeli Geiranger fjorda cely den je pryc,ale o to vic se tesite pak na ryby

    #8298
    stipko
    Účastník
    (980 odpovědí)

    Na Briksdalsbrenu sme boli nejaký rok dozadu. Už len cesta zo Strynu k ľadovcu okolo jazier stojí zato. Stále zastavujete a fotíte splaz a až na parkovisku pod ľadovcom zistíte, že Briksdal je vľavo a nejaký čas sa k nemu šlape. Japončíci sa vezú na “vláčku”…. 🙂
    Je to moc pekné miesto.

    Ak možem doporučiť, tak ak už ste v Strynu a máte čas, stojí za to navštíviť Geirangerfjord a pred tým výhliadku na Dalshnibbe. Dalshnibba je úchvatná. Je to vrchol – v podstate už štít, na ktorý sa dá dostať autom. Je to platená súkromná šotolinová cesta, veľmi dobre udržiavaná. Bol som tam teraz na začiatku júna, a už tá cesta stála za to. Hore je parkovisko a obchodík so suvenírmi a WC. Pohľad na okolité hory a hlavne na Geiranger sa nedá popísať.

    Geiranger doporučujem vidieť aj z trajektu. 7 sestier pri dostatku vody vyzerá z hladiny fjordu veľmi dobre.

    Poblíž je ešte Trolia cesta. Pre šoférov veľmi vďačná. Posledné 2 roky na vrchu prebieha rekonštrukcia s výstavbov vysutých výhliadok  nad roklinu. Už teraz sú výhľady perfektné. V serpentínoch sa cení ohľaduplnosť a predvídavosť. Jazdí tam dosť autobusov.

    Zo začiatku sme mali problémy s nákupom suvenírov. Nechceli sme ich kupovať priamo v strediskách zo skúsenosťami od nás, že všetko je oveľa drahšie. Predpoklad bol, že v mestách budú tiež obchody so suvenýrmi a lacnešie. 
    Teraz už vieme, že ak chcem napríklad doviezť domov trolla, musím ho kúpiť hneď, kde ho majú. V Norsku to funguje inak ako u nás a ceny sú všade podobné, ale obchodov je podstatne menej, ako by sa čakalo.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 19)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Turistika v NORSKU

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(13)
(108)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...