Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Rybolov na ostrově Sandoy

  • Toto téma obsahuje celkem 107 odpovědí. Do diskuze (28 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel David a poslední změna proběhla před 9 měsíci a 1 týdnem.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 16. až 30. (celkem z 108)
  • Autor
    Příspěvky
  • #299432
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Ještě pár fotek k mému příspěvku z měsíce července. Jeden z mladých rybářů mi nějaké fotky poslal,druhý ještě rybaří v Maďarsku.Ale pro představu by těchto pár fotek stačit mohlo.

    Pomalý drift v bezvětří které téměř po celou dobu našeho pobytu panovalo,doslova vybízelo k lovu ze dna.Dokonce nebylo třeba ani žádných speciálních montáží a úspěšně jsme používali pouhou klasiku.Pilkr,maso.Mníků bylo opravdu hodně,včetně jedné kuriozní kombinace,kdy na bílé chobotničce visel mník a na pilkru s masem pod ním halibut. Ten ukousnul po dlouhém přetahování k našemu zklamání monofil i s pilkrem kousek pod lodí. Během dne nadšení  z chycených ryb a lovu pomalu upadlo až do té míry,že dno lodi plné mníků které jsme ten den nachytali už nikdo nevyfotil.Na mladé rybáře vše  působilo jako norská samozřejmost a tím tento den, včetně následujících, poněkud znehodnotilo.Jak jsem psal minule.Všeho moc škodí.

    Mistr Yoda

    Pár chycených mníků

    Z odřezků dobrá večeře v podobě maďarského rybího guláše

    Z ostrova Sandoy vozíme především polaky.Tentokrát bedny kvalitních filet z mníků.

    #299435
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Jo a ještě ty mníky. Začínám zapomínat…(-:

     

    #302703
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Venku prší,tak si prohlížím fotky z mých pěti letošních návštěv Norska na mém oblíbeném ostrůvku jménem Sandoy.Sezona pomalu končé,kempy se zavírají a protože díky tmu i diskuze k mořskému rybolovu slábne,pokusím se i vaše vzpomínky oživit reportem z poslední naší výpravy, kterou jsme uskutečnili v druhé polovině října.

    Lednovou výpravu nám znepříjemnil mohutný proud vyvolaný vysokými přílivy a silný mráz.Květnová výprava byla co se počasí týká perfektní a společnost nám dělala úplně první parta rybářů z Čech, kteří kromě nás ostrov Sandoy kdy navštívila. Výprava byla podařená a i z tohoto důvodu se tato parta na ostrov Sandoy hodlá vrátit v roce 2019.

    O červencové návštěvě Norska jsem psal.Výborné počasí,prfektní rybařina a skvělý zážitek pro dva začínající adepty mořského rybolovu.

    Další návštěva ostrova Sandoy proběhla začátkem září.kdy na toto místo dorazily party dokonce tři a poprvé od dob jeho osídlení byli, co do počtu obyvatel, v převaze cizinci, Češi…(-: Jedna parta z Jižních Čech druhá z Liberce.Parta z jihu byla nadšená a od přívlace a  tahání ryb je doslova bolely ruce.Verdikt byl jednoznačný.Návrat! Liberecká parta byla kompletně složená z velice zkušených mořských rybářů a znalců Norska. Střední Norsko nmůže nabídnout ryby ,co se velikosti týká,jako sever,přesto si myslím,že ani oni zklamáni neodjížděli. Tímto tyto mořské vlky na dálku zdravím a ještě jednou děkuji za zbylé potraviny, které nám při odjezdu nezištně darovali. Lov září byl ve znamení klasiky.Polaci,makrely….

    A nyní ke konci října.Za zmínku stojí setkání s rybáři z Prahy,kteří se mě na malém trajektu Afarnes-Solsnes ptali,jestli nejsem náhodou nějaký pan Jigin,který pořádá jejich výlet na Averoy. Tímto je též zdravím a doufám,že si i přes nepřízeň počasí které nebylo ideální dobře zachytali.

    My si zachytali perfektně.Počsí nám ze 14ti dnů pobytu umožnilo rybařit pouze 8 dní,ale ryby braly a jeden nováček terý byl s námi v Norsku poprvé, se vracel domů s nádhernými vzpomínkami na rybolov v Norsku a ostrov Sandoy.Polaci,neskutečné množství makrel a  černých tresek překonalo jeho očekávání a rybařina v Norsku ho doslova uchvátila i  přrsto,že téměř neustále pršelo a foukal poměrně silný vítr.A protože  od 1.10. začíná sezona lovu humrů zapojili jsme se do jejich lovu,kromě místních ostrovanů i my.Je to pro všechny velký svátek a místní se jejich lovu intenzivně věnují.I pro ně je humr stále žádaná a ceněná pochoutka a nutno říci,že i my jsme si na nich velice pochutnávali.Opravdu ojedinělý kulinářský zážitek a všem milovníkům darů moře vřele doporučuji..

    A ještě k počasí.Často jsem zde četl ( a nejen zde ) jak si spostu rybářů stěžuje na pokaženou dovolenou díky nepřízni počasí. Chápu.Finančně náročná dovolená a nesplněné rybářské sny zklamáním určitě jsou,ale pro Norsko  existuje jedna rada. Čím krásnější počasí v měsících letních ( a to letošní léto bylo doslova italské) tím horší počasí v měsících podzimních.Stará norská zkušenost….

    Lepší počasí a ještě více vysněných ryb přeje Jegrhanz….

    Fotky:

    Krasavec..

    Uloveným humrům je třeba svázat klepeta.Hravě ucvaknou i prst.Vhodná je el.páska.

    Budou k večeři…

    Elektrikářská páska je vhodná i k připevnění návnady jak k lovu mníků,tak k lovu halibutů.

    Jeden z ulovených mníků

    Na ostrově jsou mníci při chuti vždy…

    Luxusní večeře

    Hodina rybolovu.Víc jak půl metráku ryb.

    Když se sejdou 4 profi kuchaři u jednoho stolu,nechají se vykouzlit různá jídla z darů moře.Například krabí pizza,humří polévka,nebo takovýto krásný burger..

    Mazlík…

     

     

     

     

     

    #302709
    Maras
    Účastník
    (76 odpovědí)

    Mohl bys blíže popsat, jak se loví Humr? Sítě nebo pasti, dává se tam nějaká návnada?

    #302719
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Maras : Humři se chytají do boxů podobných těm,jako se chytají krabi. Jako návnada se používají hlavy nejlépe z polaků,případně mníků.Hlavy se již půl roku před začátkem sezony rybám odřežou , prosypávají mořskou solí a nakládají do sudů.Takto připravené se pak vkládají do zvláštního sítěného košíčku uvnitř boxu.Je to sice pekelný smrad,ale na takto připravenou návnadu jdou méně krabi a více humři.Což ale neznamená,že o ní zájem krabi nejeví vůbec.Pokaždé se nějaký chytí a kdo má rád i maso krabů má radost z úlovku dvojnásobnou.Noři ale z úlovků krabů v sezoně humrů moc nadšení nejsou a většinou je háží zpět do moře. Ti naši ale měli smůlu a pár pěkných skončilo na vynikající krabí pizze.(-:

    Ten kdo chce být při lovu humrů úspěšný,musí dokonale znát svůj revír,dobrým pomocníkem je i echolot.Box je přivázaný na laně které by mělo mít alespoň 25m délky,protože se tyto boxy háží na vytipovaná místa poblíž skal,nebo skalnatých ostrůvků zhruba do hloubky mezi 15ti až 20ti metry.Druhý konec lana je opatřen bójkami se jménem majitele.

    Za příznivého počasí je dobré objíždět boxy každý den,(je třeba počítat s tím,že ne každý den je počasí k lovu příznivé)vybrat humry,vaházet kraby a vyměnit návnadu.Humry je možné krátkodobě uchovat v bedně s navrstvenými čerstvými chaluhami.

    Humr se ke konzumaci připravuje tak,že se mu do vroucí osolené vody nejdříve ponoří hlava a když je mrtvý hodí se do vroucí vody celý.Pak se vaří zhruba 30 minut.Následně se z vařicí vory vyjme a ponoří  zhruba na 2-3 minuty do vody studené. Pak přendá na prkno a nožem se zoubky, který je podobný noži na pečivo, se nejprve rozřízne od hrudi dolu k ocasu.Nůž se zabodává  do znatelného kříže zhora v hrudní části humra.Pak se dořízne hlava a tím se úplně rozpůlí.Opatrně se odstraní “pavn” což je jakýsi mozek,nebo nervové centrum (je toxické a je to jediný kousek z humra který není poživatelný) a velice tenké, nepatrné střívko. Takto rozpůlený se servíruje na talíř a je připravený ke konzumaci.

    Jak už jsem psal,jí se z něj po odstranení mozku a tenkého střívka úplně všechno. Uprostřed těla se z tekutin vytvoří jakási sraženina podobná paštice která svojí výraznou chutí připomíná ančovičky.Maso humra je pevné,mírně nasládlé a velice lahodné.Vynikající je s kvalitní majonézou a bílým chlebem.Ze třech humrů které jsem vyfotil se pohodlně najedlo 6 lidí a ještě zbylo na výbornou humří polévku.

    Cena humra se odvíjí podle nabídky.První hodiny v sezoně již labužníci čekají na nejčerstvější dodávky a jsou ocotni platit astronomické částky jdoucí až do desítek tisíc.Když se sezona rozjede a nabídka je širší,jejich cena klesá,ale i tak jsou stále vysoce ceněni.

    #304118
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Hezké svátky všem vyznavačům mořského rybolovu přeje Jegrhanz.

    Pár fotek s nádechem vánoční atmosféry…

    #305510
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Zimní rybolov v Norsku.

    Zimní rybolov v Norsku,konkrétně na ostrově Sandoy,provázejí andělé i ďábli.Ale nejprve o těch ďáblech.Jedním z nich je cesta.Kdo se vydá na dalekou cestu na sever v lednu a únoru, logicky dává hodně v sázku.Cesta je velká neznámá a je třeba počítat s různými náhlými,většinou nepříjemnými situacemi.Naštěstí ta letošní patřila k těm nejlepším ze všech dosavadních,ale jedno velmi cenné poučení z ní plyne. V posledním úseku cesty, pár kilometrů od cíle, byla hned za tunelem v prudké zatáčce silnice jeden led a málem došlo k tragédii.Takže poučení zní:”Dokud nestojíte před svojí chatou a nevypnete motor,ještě na rybách zdaleka nejste”.Je třeba udržet plné soustředění až do posledních metrů,protože je úplně jedno jestli havarujete těsně před chatou,nebo na začátku cesty.Další z ďáblů je počasí.Poměrně krátký den neumožňuje vyjet na ryby pokaždé když se uklidní vítr, jako v měsících letních a to znamená razantní snížení šancí na rybaření.Ďábelské jsou i jsou samotné ryby.Ty mají jiné zvyky v létě a úplně jiné v měsících zimních.Pouze polaci jsou stále na svých místech,ale u ostatních ryb je vše naprosto odlišné.I s tímto musejí adepti kteří se chtějí vydat do Norska za rybami v zimě počítat.Nelze uplatňovat zkušenosti nabyté v létě a svá horká  vyzkoušená místa z léta si můžete zpravidla někam strčit. A andělé? No těch moc není. Když ale vše klapne, mohou andělé vypadat například  tak, jako je 400 kg velkých tresek ulovených ve dvou lidech za necelé tři hodiny…

    Kdyby někdo navštívil Sandoy, může si zachytat ryby z této úplně nové krasavice.

    Foto z občerstvení k příležitosti  narozeninové oslavy.Clebíčky klasické,humrové s lososem a losos “gravlax” s humrovým salátem.

     

    #305698
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Ryb už jsem se nafotil tolik,že už je téměř nefotím..,rejnok mě ale nenechá v klidu nikdy. Nádherný tvor..

    A fotky ryb ve spojení s hezkou holkou ,to je také příjemný pohled..i ve středním Norsku jsou pěkné ryby..

    Fotky jsou z letošního února. Všude zelené a rozkvetlé louky. 2000 km severně od nás je jaro v plnném proudu…

    #307668
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Zdravím všechny příznivce mořského rybolovu.

    3 týdny takového počasí,jaké jsem v Norsku v dubnu ještě nezažil. Modro od rána do večera,chvílemi doslova horko a voda jako zrcadlo! 3 týdny ani nefouklo! 2 týdny jsem jenom ohromeně koukal,ale když dorazili kamarádi vzal jsem i já pruty a vyrazil. Bída,bída a bída. Polaci sice na svých místech byli,ale v malém množství a záběry pouze náhodné. Občas sem tam náhodný z hloubky na pilkr,ale mizérie veliká! Mníci sice brali,ale to je tak asi vše. Nádherné a nezvykle teplé počasí  společně s klidnou hladinou rybařině zcela určitě nesvědčí. V chaluhách rybičky ještě nejsou a polaci také ne. Nezbylo než je hledat někde jinde. Poslední dva dny jsme vsadili na rozsáhlé vyvýšené plotny uprostřed volného moře ve větší vzdálenosti od ostrova.Vyplatilo se!  Záběry agresívní,ryby byly hluboko zažrané a braly téměř na hod. Všechno pěkné,velké a zmasilé kusy přes 80. Hloubka od 15 do 30 m. Další cenná zkušenost.Nakonec parta odjela spokojena  s rybařinou a i mírným nadlimitem ,především díky posledním dvěma dnům a slušné velikosti chytaných ryb. Sandoy,ostrov polaků opět nezklamal ani v těchto poněkud na duben nezvykle horkých a bezvětrných dnech.

    Lovily se pěkné a zmasilé ryby. 4 kusy do bedny a byla plná…

    Kdo má ryby rád, přišel si na své. Smažené filety v křupavém těstíčku s bramborovou kaší a nakládanými houbami.

    Rybí smaženky se sýrem,bramborem a tatarskou omáčkou.

    Pes měl ryby na háku……

     

    #307846
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Tak se nám ryby opět vrátily! Změna počasí prospěla.Večer už mi to nedalo a mezi sněhovými přeháňkami jsem vyrazil pár metrů před barák.Nahodil jsem 40g pilkříka a mezi čekáním až klesne ke dnu spustil pilkra s malými chobotničkami.Třikrát jsem potáhl a rána jako z děla.Po chvíli přetahování jsem se bál že mi ryba slabý návazec utrhne a protože běžně chytám na dotaženou brzdu ,chtěl jsem jí raději povolit.Při manipulaci s dorvanou brzdou jsem ale povolil i rybě a ta samozřejmě z malého háčku spadla…sáhl jsem po vláčáku a po pár otáčkách záběr.Dle tahu menší ryba,ale najednou se prut ohnul a nastala přetahovaná. No nakonec jsem pozdní večeři uhájil,ale byl to boj. Dvoukilový polak byl k mé radosti téměř bez šupin.Neznámý predátor mi usnadnil práci a já se hodlám večer na inkriminované místo vrátit a  znovu se přesvědčit, co nám sem vlastně připlulo…

    Aby nešlo jen o osobní příspěvek a nezajímavý zážitek,posílám i srovnání dvou echolotů.

    ONWA o rybách téměř neví (používám jí k přesunům,protože dokáže zaznamenat ryby i při vyšších rychlostech), ale LOWRANCE je dokonalý. Dotykový LOWRANCE je zatím top, ze všech, které jsem dosud měl a nejedná se o žádnou reklamu. Je to jen osobní zkušenost.

    #307972
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Pro Jigina: Polaci jsou hlouběji. V mělčinách s porosty chaluh ještě není potrava. Tihle jsou ze 40ti metrů. 6 polků z toho 3 devadesátky a téměř půl velkého sudu. Pak jsem to zabalil.Nachytalo by se jich hodně,ale ryby nepotřebuji.Tyto ryby jsem chytal pro souseda.

    #307973
    IGORECKO
    Účastník
    (586 odpovědí)

    Blbá otázka, ale predsa. Keď napíšem Sandoy – hodí ma to na Faerské ostrovy. Kde soudruzi z NDR udelali chybu? 😀

    #307974
    Pandion
    Účastník
    (248 odpovědí)

    Tak aspoň vidíš Igorečko jak je cestování zajímavé. Ty se chceš podívat, kde vlastně ten Jeník chytá pěkné ryby a kde načerpal výborné zkušenosti. Reporty a příspěvky Jeníka jsou super, ale jaksi nechápe, že je potřeba pro kamarády napsat jméno ostrova správně. A tak jsi se aspoň kouknul kde jsou Faerské ostrovy. Já jsem ho v této věci už kontaktoval, ale on stále trvá na Sandoy. Tak Igorečku jenom pro tebe, nikomu to neprozraď, zadej soudruhu Gůglovi ostrov Sandsoya. Kousek od Alesundu, pravděpodobně.

    Jeníka a Igorečka

    zdraví

    Pandion

    • Odpověď byla upravena před 4 roky a 11 měsíci uživatelem Pandion.
    #307987
    ZM
    Účastník
    (1125 odpovědí)

    Každý to má asi jinak,stačí    <span style=”display: inline !important; float: none; background-color: transparent; color: #000000; font-family: ‘Google Sans’,Roboto,Arial,sans-serif; font-size: 21.93px; font-size-adjust: none; font-stretch: 100%; font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: 400; letter-spacing: normal; line-height: 28px; list-style-image: none; list-style-position: outside; list-style-type: none; orphans: 2; text-align: left; text-decoration: none; text-indent: 0px; text-transform: none; -webkit-text-stroke-width: 0px; white-space: normal; word-spacing: 0px;”>Sandøy </span>

    #307988
    ZM
    Účastník
    (1125 odpovědí)

    No,to jsem nechtěl….stačí Sandoy,jsou tam asi tři,tak ten u Budu,Vevangu.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 16. až 30. (celkem z 108)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Rybolov na ostrově Sandoy

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(13)
(108)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...