Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Polak – výběr lovného místa.

  • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel jegrhanz a poslední změna proběhla před 5 roky.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 příspěvky - 1. až 3. (celkem z 3)
  • Autor
    Příspěvky
  • #306143
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Jelikož každým dnem čekám “povolávací rozkaz” směr Lofoty a má mysl je díky tomu plná ryb,trošku popustím ventil a pokusím se oživit toto diskuzní fórum o téma, které určitě nezapadne. Jak už jsem v jiném svém článku psal,treska sajda,lidově polak, je mezi českými rybáři fenomén a po stránce rybářské vděčná ryba, která nikdy nezklame. Vždy na svém místě a vždy připravena naplnit naše rybářské sny a očekávání,rovněž také rybou, která mnohdy zachraňuje zklamání z dovolené,kdy na jiné druhy ryb štěstí nemáme.Ryba zlatá nejen na pohled,ale i díky své dostupnosti a snadnému,nenáročnému lovu,který za určitých podmínek zvládne i začátečník.Tou nejvíce důležitu podmínkou, je výběr lovného místa….

    1. Polaky vždy hledejte v na podmořských kopcích.Na jejich úpatích,svazích a jejich vrcholcích.

    2.Ideální stav je, když temeno kopce přechází v rozsáhlejší mělčinu porostlou chaluhami.

    3.Čím osamělejší a vyšší kopec je, obklopen volnou a hlubokou vodou a v jeho dalekém okolí se jiný podobný kopec nenachází,tím atraktivnějším pro polaky je.Jsou u něj z okolní volné a hluboké vody staženi v obrovském množství a jedná se o atraktivní po rybářské stránce top místo a to nejen na polaky.

    4. Směr driftu volte vždy proti kopci. Úpatí kopce mírně předjeďte,nahoďte návnadu nechte se nést k jeho vrcholu, a zároveň prochatávejte jeho svah,po té i vrchol  chaluhami. Tam kde je největší diference mezi úpatím a vrcholkem,se nechají očekávat větší ryby,ale není to pravidlem.

    5.Dobré lovné místo je i kopec, který nemá vrchol  pod vodou, ale tvoří ostrůvek.Platí u něj to samé jako o kopci potopeném,že čím osamělejší,tím atraktivnější a stejně tak o driftu směrem do svahu,pouze se přichází o dobré lovné místo kterým je chaluhový porost na kopci potopeném. Ale i okolí takového ostrůvku “ztraceném” v moři je vynikajícím lovným místem,protože i  horní partie jeho svahů bývají porostlé chaluhami a ty jsou plné polaků.

    6. Vhodná místa jsou i rozsáhlá chaluhová pole,nebo soustava podmořských kopců.Jestliže je v jejich okolí dostatek volé a hluboké vody,polaci svá stanoviště hledají právě tady.

    7. Další místa polaky vyhledávaná a tedy vhodná pro jejich lov,jsou přístavní mola,vodní stavby,příkré srázy a vraky.

     

    Jak svá lovná místa polaků hledáte Vy? Blíží se rybářská sezóna a tisíce nedočkavých rybářů se chystá do Norska právě n polaky. Podělte se o své zkušenosti v okolí Vašich oblíbených kempů a pomozte těm novým,začínajcím, nějaké to vhodné top místo objevit, protože lov polaků je vždy akční,napínavý a plný překvapení. Na velké,kapitální polaky totiž nelze cílit a nedají se chytat selektivně. Úlovek velkého polaka je vždy pouze dílem náhody a v tom je právě to kouzlo jejich lovu.Štěstí znásilnit nelze,ale můžeme ho pokoušet.A  co když zrovna mě se povede ten vysněnej metorvej…to nemůže nechat žádného rybáře v klidu…

    Výše popsané zkušenosti jsem čerpal  z mé 25 leté zkušenosti z  lovu v okolí oatrova Sandoy,který je pro polaky doslova eldorádem a rájem pro rybáře milující vláčku a zejména lov bojové tresky sajdy.

    Ten kdo rád vláčí, preferuje klid a rybáři  dosud netknutá loviště, jistě ocení i spolehlivou loď se silným  motorem.Je nezbytností k lovu na vzdálenějších lokalitách.

    Ukázka driftu nad podmořskými kopci a drift v okolí skalnatého ostrůvku.

    Polaci z ostrova Sandoy.

    #306197
    ZM
    Účastník
    (1125 odpovědí)

    Před lety jsem byl na ostrově Senja-Husoy.Jedna loď byla bez funkčního GPS,echolot ukazoval jen někdy a konstrukce lodi nedovolovala výjezd na volné moře.Byl jsem na 3 dny umístěn na tuto loď.Objížděli jsme okraje fjordu a ač jsme to tak vysoko na severu nečekali,chytali jsme každý den bednu polaků až k 80cm.Nebyl rozdíl mezi skalnatými do hloubky padajícími břehy nebo mezi pozvolnými mělčími. Takže také jedna možnost hledání polaků. Další místa mohou být u výjezdu z fjordu, kde jsou skalnaté ostrůvky -to bylo  u Alesundu.  Také členité dno s velkými kameny pozvolna klesající do hloubky, může být dobrým místem pro polaky – Roksvagen u Aure.Ve všech třech případech tam nebyly chaluhy.

    #306237
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    ZM- cenná zkušenost a díky za ní. I já znám několik míst která nejsou typická pro polaky a svým charakterem ne zcela zapadají do těch klasických, mnou popsaných. Zdá se,že polak ke svému životu nutně chaluhy nepotřebuje,přesto se v nich vyskytuje nejvíce. Důvod je jednoduchý.Mělké a teplejší vody s  porostem chaluh rádi vyhledávají  malé ryby a rybí potěr. Hledají tam potravu a relativně bezpečný úkryt, který jim právě chaluhy poskytují. Polaci se v době kdy neloví zdržují v hlubších partiiích v okolí podmořských hor a do chaluhových mělčin se vyjíždějí touto drobotinou krmit. Tvar jejich úst,velké oči na vrch hlavy a olivově zbarvený hřbet je k lovu z pozadí chaluh předurčil i evoluční vývoj. To je jejich domov,jejich způsob života a zde se vyskytují nejčastěji a nejvíce.Nicméně nejsou na tyto lokality nutně vázáni  a úlovky polaků ve velkých hloubkách,nebo lokalitách které popisuješ Ty,nejsou žádnou vzácností. Jak jsem už napsal, i já znám ve volném moři místa,kde se vyskytují a nikdy bys je tam nečekal. I to má ale své zákonitosti. Něco je tam drží a existuje i nějaký vážný důvod, proč na těchto ne zcela pro ně  obvyklých místech jsou. A protože život pod mořskou hladinou je pouze o potravě, nechá se téměř se stoprocentní  jistotou předpokládat, že jsou tam právě  kvůli ní. Nejen polaci ale porušují zaběhlá pravidla tím, že se zdžují na pro ně netypických lokalitách. Mám své oblíbené místo,kde v poměrně velkém počtu lovím mníky nadprůměrných velikostí, přitom tam hloubka nepřesáhne 50 metrů.Žádný sráz,žádný kopec nebo průrva. Nekonečná fádní rovina plná mníků.. Jsou to prostě ryby.Ryby,které by v našich představách vždy měli být tam kde si přejeme a brát na to,na co si přejeme..díky bohu tomu tak není,stále dokola nám přinášejí spoustu nových a nečekaných překvapení a o to zajímavějšího našeho koníčka dělají.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 příspěvky - 1. až 3. (celkem z 3)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Polak – výběr lovného místa.

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(11)
(100)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...