Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Nemovitost v Norsku

  • Toto téma obsahuje celkem 14 odpovědí. Do diskuze (12 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Miloš a poslední změna proběhla před 1 rokem a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 15)
  • Autor
    Příspěvky
  • #3441
    bocman
    Účastník
    (86 odpovědí)

    Dobrý večer.Může mi někdo podat informaci,ohledně koupě nemovitosti v Norsku?Děkuji.

    #8723
    dalibor
    Účastník
    (298 odpovědí)

    Inzertní internetové noviny

                    hlavní stránka

    reality

    chaty

    OD JINDRY : Takže pro všechny, přertože jsem Daliborovi už psal na mail – koupili jsme s kamarády nemovitost v Norsku letos na jaře(viz. odkaz na Ca Halsa v topic Last minute). Jako ubčan EU mužete v Norsku nemovitost vlastnit, není to problém, pouze to musí formálně schváli místní kommune. Vše se realizuje přes realitky, nejlepší(podle mne) realitnickej server je http://www.finn.no, vše je v norštině, komunikace s RK bez problémů v angličtině. Koukněte na nabídku a ceny, budou li nějaké dotazy, rád zodpovím, možná lépe na mail nebo moje Skype, než s tím otravovat ostatní na chatu. Jen podotýkám, že mě to trvalo šest let, než jsem našel vhodný dům za přijatelnou cenu ale třeba jsem neměl štěstí nebo moc přísná kritéria. V každém případě celá transakce byla poměrně náročná jak časově tak finančně.

    #8745
    vlado
    Člen
    (10 odpovědí)

    Dalibor a Jindra, kľudne komunikujte v tomto vlákne, ak vám to nevadí. Ja som už pred rokom písal sem o možnostiach kúpy chajdy v nórsku a tak aspoň pre mňa je každá skúsenosť dobrá.

    #8749
    jindra
    Člen
    (66 odpovědí)

    To, co dal Dalibor do svého příspěvku, je ze staré diskuze. Popsat celou problematiku by asi bylo dost obsáhlé, spíše bych to viděl – ptejte se a já odpovím, jestli budu vědět. Tím nechci říct aby z toho byla další Zapova poradna, to bych asi nerozdejchal :-)))))

    #8770
    bocman
    Účastník
    (86 odpovědí)

    To jindra:Jsem rád,že jsi se ozval.Já to na staré diskusi našel,ale mám problém,že neznám řeč.Myslím si,to nezajímá jenom mě.Chápu,že je lepší realizace přes realitku,ale nevím jak se v tom vyznat.Pokud by ti to nevadilo,a myslím že to bude zajímat více lidí.Kdo nechce,ať to nečte.Mě když něco nebere,tak se tomu nevěnuji.Jistě to zajímá někoho jiného,a neodsuzuji.Byl bych rád,pokud by ti to nevadilo,tak se podělit s námi co to zajímá.Hlavně kdyby jsi napsal postup jak postupovat po otevření realitního servru.Pokud by to tady někomu vadilo,tak bych ti napsal můj email,aby jsme neobtěžovali ostatní.Zatím díky.

    #8771
    jindra
    Člen
    (66 odpovědí)

    To Bocman: No moc konkrétní nejsi, co se otázek týká, nicméně něco si z toho vyberu- špatně jsi mě pochopil, nejde o to že je výhodnější to realizovat přes realitku ale ono se to v Norsku ani jinak nedělá. Nikdo ti nic neprodá jako u nás “z ruky do ruky”. Provize RK není malá ale to tě nemusí trápit, platí ji prodávající, kupující platí daň z převodu nemovitosti. Když říkám “přes RK mám tím samozřejmě na mysli norskouRK. Oni zařídí vše potřebné včetně vkladu do katastru nemovitostí. Také by ti měli vyřídit tzv.D-number(Temporary International verify Number), což je něco jako náhrada za naše rodné číslo a je to tvůj kód ve vztahu ke státu abys mohl platit daně z převodu, daň z nemovitosti, zřídit si v Norsku třeba bankovní účet atd. Bez D- number jako by jsi neexistoval. Píšeš, že neumíš řeč – žádnou nebo myslíš norštinu? Bez norštiny se pro začátek obejdeš, bez angličtiny nikoliv, to si neumím představit. K serveru – Finn je nejlepší i když je jich několik podobných. Otevřeš Finn, zvolíš jestli chceš domy(bolig) nebo chaty(hytte) a pak už jen vybereš kraj(třeba More og Romsdal) a okres(kommune, třeba Halsa) a jsi v nabídce pro danou oblast. Je toho fakt sposta na napsání, jestli tě to vážně zajímá klidně mi zavolej na Skype, můžem o tom tlachat hodiny.

    #40614
    Milan Zetocha
    Účastník
    (80 odpovědí)

    Kolegové rybáři,

    navážu na předchozí diskuzi kolem nákupu nemovitostí v Norsku.Snažil jsem se přes uváděné odkazy zjistit zda se v lokalitě která mě zajímá nachází něco k prodeji. Bohužel nic kloudného jsem nenašel a tak bych uvítal,kdyby mi někdo se zkušenostmi sdělil jak funguje hledání nemovitosti mimo RK (zda je to vůbec možné).Samotný prodej by bylo možno následně zrealizovat přes RK. Zda komunny mají něco jako územní plán který vymezuje volné plochy k zastavění a volný přístup do katastru nemovitostí,kde by se dal zjistit vlastník těchto pozemků.Jak funguje zajištění stavebního povolení (v případě nákupu pozemku)případně povolování rekonstrukce RD a následná kolaudace.Dotazů by bylo daleko víc,ale nechci tady prudit ostatní.Takže pokud by se tady našel někdo se zkušenostmi a uvedl na sebe kontakt rád zajedu kdekoliv a projednám celou problematiku osobně.

    Předem díky za reakce a přeji Big Halibuts lovci

    #40619
    casperko1
    Člen
    (47 odpovědí)

    co sa tyka pozemku je lepsie kupit uz dom pozemok uz sam o sebe je dost drahy a to co pride potom ako su terenne upravy kedze su tu skoro same skali cosi stoji zamozrejme ze je to na kazdom ako si zvazi svoje financne moznosti.Kazdy kto predavadava inzerat na finn.no akurat je tam rozdiel ci privatne alebo cez RK oplatky do RK plati predavajuci.povolenie na rekonstrukciu dava samotne komune kde sa dom nachadza akurat by mali vsetko robit kompetentne firmi ako je elekrtrikar el a pod .mozes si urobit aj sam ale treba tam potom odobrenie o odbornika a to stoji cirka polovicu z co by si dal za pracu je to rozne od miesta kde je to co sa tika ceny z pracu.

    #40625
    Northwolf
    Účastník
    (659 odpovědí)

    casperko1 – naprosto souhlas, stavění domů v Norsku je výhradně pro profesionály kteří v tom umí podle místních pravidel chodit. Osobně jsem se občas ze zvědavosti na některé záležitosti zeptal známých, povídali že dům musí splňovat spoustu pravidel – a tady jsme u těch draze vystavených papírů – naznačili sice že se to dá udělat i bez – sice nechápu jak, protože předpokládám že ty papíry jsou nutné ke kolaudaci, ale dodali že v takovém případě kdy např neexistuje revize od elektrikáře je dům

    1) nepojistitelný (v horším případě pojistitelný s tím že když vlivem závady v elektroinstalaci shoří – a to je u dřevěných domů dost aktuální hrozba – pojišťovna prostě odmítne plnit)

    2) prakticky neprodejný

    Ani zasíťování není jednoduchá věc – kamarád má chatu – říkal mi kde, trochu to místo znám, povídám mu dobrý na ryby kdyby jsi chtěl pronajímat turistům ozvi se, pokusím se Ti pomoci nějaké sehnat. Smál se povídá že chata nemá elektřinu – namítnul jsem není problém – vedení není daleko, necháš udělat přípojku – povídal že je problém za ni zaplatit – soudruzi si vzpomněli že za zřízení přípojky a pár desítek metrů kabelu chtějí – už si nepamatuju přesně, ale částka byla ve statisících NOK.

    Dále bych se dotknul tématu proč vlastně vlastnit – chce-li to někdo provozovat jako ubytování pro turisty pak mi bylo řečeno že podle pravidel (předpokládám zákon) je třeba mít takovou nemovitost odpovídajícím způsobem pojištěnou – pro představu taková pojistka údajně stojí cca dvojnásobek standardní pojistky nehledě na to že jsme z5 u shora zmíněného – bez komplet papírů v pořádku je to problém.

    Dále bych zmínil i to že nejen pořízení, ale i údržba domu je v Norsku v trochu jiné cenové skupině než je obvyklé v Česku. Nejsem expert na dřevo, ale slyšel jsem že dřevěný dům je doporučeno každé léto opatřit novým venkovním nátěrem. (Aktuálně mě tu tahle práce živí) Nemusíte mít nijak extra velký dům a nemusí Vám na něj stačit dvě 10ti litrové plechovky barvy – na dotaz kolik stojí jedna jsem loni dostal odpověď kterou jsem přepočítal jako téměř 10.000 CZK Nevím zda to jde/je rozumné zkoušet někde pořídit levněji. K tomu pořídit levněji by se taky dalo psát hodně, aktuálně pracuju na rorbu – stáří asi 8 let – plechové střechy – majitel řekl švédské – tak nevím jestli made in Sverige, nebo koupeno ve Sverige – u všech 5ti nutná výměna pravděpodobně příští rok – sůl je nekompromisně sežrala, před léty to zkoušel zastavit nějakým nátěrem typu hemmerite nebo jak se ten sajrajt reagující se rzí jmenuje – nepomohlo. Přitom na nerozežraných místech ta krytina vypadá jako poplastovaná a člověk by si řekl že ho to přežije. Větrací otvory – místy je vidět že plech byl původně pozinkován – to co z něj zbylo mi sice majitel nařídil natřít protože se tím ještě letos nehodlá zabývat, ale ví že tomu příští rok neunikne. A tak by se dalo pokračovat.

    #40628
    Luboš LUCIUS
    Účastník
    (131 odpovědí)

    Můj postřeh:

    Loni jsme byly na rybařině v Roanu, a tam nám bylo nabídnuto , že pokud se tam trvale přihlásíme , koupíme dům nebo parcelu , tak osobám do 40 let věku , komuna věnuje 80.000.-NOK nebo parcelu na dům. Řekl bych že je to zajímavá pobídka, která se tady v ČR asi nikdy neuvidí. Mě osobně by se to netýkalo, jsem o 4 roky starší, ale mé manželky loni ještě ano. Bohužel , jí se tam nechtělo zůstat, já bych tam byl pořád.

    Také jsem dost často na FINN.NO a hledám. Zatím ale nic – buď vysoká cena nebo daleko od vody.

    Přeji všem hledačům chat / domů v Norsku hodně štěstí.Luboš

    #40630
    Northwolf
    Účastník
    (659 odpovědí)

    lubos napsal:

    Mě osobně by se to netýkalo, jsem o 4 roky starší, ale mé manželky loni ještě ano. Bohužel , jí se tam nechtělo zůstat, já bych tam byl pořád.

    …správný nadšenec v takovém případě mění manželku za o 20 let mladší model který to akceptuje a navíc bude ochotně a s radostí filetovat 😀

    Ano, věřím, takové pobídky se mohou vyskytovat, před časem podobný případ ze Švédska proběhl médii – komunne rozdávala pozemky ( a podmiňovala to stavbou domu asi do 5ti let a trvalým bydlením – budu velmi zvědav kolik procent ze stovek poláků kteří se tam jako zájemci nahrnuli to opravdu zvládne – bylo to zhruba někde na úrovni polárního kruhu pokud si správně pamatuju)

    Ale reálně – 80.000 NOK nebo parcela je sice hezkejch, samozřejmě pomůžou, ale z celkového objemu peněz potřebných na stavbu je hodnota pozemku (zase samozřejmě v závislosti na spoustě faktorů) počítám cca okolo 20% (a za 80.000 NOK bych s pozemkem příliš nepočítal – známej zaplatil jen za pozemek – 1000m – pro chatu na Vesterålen 200.000 NOK)

    Předmětem úvahy by mělo být v první řadě – za jakým účelem ten dům chci vlastnit, zdali disponuji dostatkem finančních zdrojů na to ho dostavět a pokud se tam rozhodnu žít tak předem a důkladně zvážit své jazykové schopnosti a zejména uplatnitelnost na tamním trhu práce (a to se dá podle mě udělat jen tak že tam prostě pracoavt začnu, protože posuzovat zdali odpovídám kritériím požadovaným v inzerci s nabídkou práce je zcela mimo mísu – v tomhle asi vím o čem mluvím tak dobře jak málokdo jinej), už jenom z toho důvodu že být ekonomicky neaktivní a jen jezdit na ryby sežere spoustu benzínu kterej nejni levnej a nedělí se třemi mezi posádku lodi na rybářským zájezdu …a ehm nový Kværno s 50ti HP taky bude stát v CZK přes 1/2 milionu – a zkuste si sehnat ojetý. Všem kteří se po opravdu důkladném zvážení všech pro a proti rozhodnou do toho jít držím palce.

    #296001
    Alexa
    Účastník
    (1 odpovědí)

    Super info (až na tu recyklaci manželky 🙂 ) pokud ale perfektně nezvládáte jazyk, je lepší si najít někoho, komu podepíšu plnou moc a on potřebné formality na úřadech vyřídí (překlady, notáře…) Kupovali jsme chatu do sdíleného vlastnictví- to je superoříšek :-), v podstatě to vyřídili na https://comeflexoffice.cz/sluzby/zastupovani-na-uradech  , jen jsme se občas dostavili něco podepsat, nebo dodali informace, případně rozhodnutí, když nevěděli jaké řešení z nabízených zvolit. Neumím si představit se do toho pustit sami.

    • Odpověď byla upravena před 5 roky a 10 měsíci uživatelem Alexa.
    #305286
    Braun
    Účastník
    (1 odpovědí)

    Zdravím všechny, trošku oživím tohle téma. Máte někdo zkušenost s pronájmem vlastního ubytování v Norsku? Rád bych se zeptal na nějaké věci ohledně administrativy atd. někoho, kdo přímo nemovistost vlastní a je čech. Budu vděčný za rady, nebo kontakt na někoho. Díky

    #345946
    Jarek86
    Účastník
    (1 odpovědí)

    Dobrý den,

    chtěl bych se zeptat jestli má někdo nějaké aktuálnější informace ke koupi chaty v Norsku s financováním z ČR. Konkrétně mě zajímá, když chci koupi nemovitosti financovat částečně hypotékou z české banky a částečně z rodinných úspor, jakým stylem se dokazuje původ peněz, tzn. jestli stačí prohlášení z banky atd.

    Díky za každé info

     

    #346038
    Miloš
    Účastník
    (10 odpovědí)

    Hľadám príležitostnú, trvalú brigádu do kempu. Som vyštudovaný chladiar, strojár a elektrotechnik. Bližšie info na dopyt. +421 907 892 543

    • Odpověď byla upravena před 1 rokem a 2 měsíci uživatelem Miloš.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 15)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Nemovitost v Norsku

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(11)
(100)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...