Nápověda Doporučujeme:
  • Toto téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (7 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel jindra a poslední změna proběhla před 14 roky a 7 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 9 příspěvků - 1. až 9. (celkem z 9)
  • Autor
    Příspěvky
  • #3172
    Glum
    Účastník
    (183 odpovědí)

    Máte nějaké zku?enosti, ?e by fáze měsíce nějak ovlivňovali mořský rybolov. Je lep?í kdy? měsíc roste, nebo kdy? ubývá?

    #5583
    Sim
    Správce
    (11217 odpovědí)

    Za?ili jsme období před i po úplňku a řekl bych, ?e spí?e zále?í na počasí a mořském proudu. Co mám v?ak vyzkou?eno je, ?e supr rybolov bývá v době velikokonoc, kdy je měsíc nejblí?e zemi a způsobuje největ?í přílivy a odlivy z celého roku.

    #5632
    Miroslav Zajíc
    Účastník
    (41 odpovědí)

    V?dycky jsem se domníval, ?e v době úplňku je největ?í rozdíl mezi přílivem a odlivem a tím i největ?í proudění a to by mělo napomáhat vět?í úspě?nosti lovu. Letos jsem byl v době velikonoc (tak?e v době úplňku) ve středním Norsku a v té době se toto pravidlo vůbec neověřilo. Letos na začátku srpna jsem byl v době úplňku na ostrově Soroya a ani tam jsme neměli velké úspěchy. V obou případech to ale bylo ovlivněno počasím. Jaro při?lo pozdě a tím se i opozdilo tření ryb a v srpnu bylo zase přespříli? hezky. Tak?e je to asi tak, jak pí?e Michal: zále?í na počasí a proudech. A taky jsem sly?el teorii, ?e kolem úplňku ryby ne?erou. Letos je?tě jedu v září a také krátce po úplňku. Tak uvidíme.

    #5637
    Heinz
    Účastník
    (111 odpovědí)

    Byl jsem v období velikonoc na Bakkanu a za?ili jsme tam brutální tě?bu. Ryby opravdu brali jako ?ílené, ale musím dodat, ?e jsme měli super počasí bez sněhu, teplota vzduchu byla 6-10 stupňů.Vítr max 6m/s. Nejčastěj?ím úlovkem byla treska obecmá a tmavá. Vět?ina ryb ulovena na hloubce 70-80m na pilkr.

    #5695
    jindra
    Člen
    (66 odpovědí)

    Zrovna včera jsme tady nad tím bádali. Proto?e teď strávím v Norsku přes 3 měsíce v roce, souhlasím se Simem, ?e úplněk není rozhodující. Teď zrovna nastane, ale rozdíly přílivu a odlivu jsou u? týden velmi malé, tak?e v úplňku to nebude. Určitě ryby berou víc, kdy? se voda víc hýbe, tzn. ?e je vět?í vý?kový rozdíl mezi přílivem a odlivem. Ale to je jen jeden z předpokladů, druhý je určitě v počasí. Kdyby to někdo neznal a zajímalo ho to, mů?u poslat odkaz na Norský matematický institut, kde si lze zadat lokalitu a datum a ono to vypočítá čas a velikost přílivu a odlivu.

    #5703
    zdeněk křešnička
    Účastník
    (417 odpovědí)

    to:jindra,v?dy? máme odliv-příliv na hlavní stránce,nebo odkazech Dalibora ((((((

    #5712
    dalibor
    Účastník
    (298 odpovědí)
    #5713
    Miroslav Zajíc
    Účastník
    (41 odpovědí)

    to Jindra: vý?kový rozdíl mezi přílivem a odlivem je dán právě vzájemným postavením slunce, země a měsíce. Jsou li seřazeny v jedné řadě (fáze měsíce úplňku a novu), je právě rozdíl největ?í. Kdy? si porovná? výsledky period z matematického institutu a fází měsíce, zjistí?, ?e to tak opravdu je. Mo?ná ne úplně přesně na den, ale to je dáno dal?ími vlivy.

    #5716
    jindra
    Člen
    (66 odpovědí)

    No ono to zase tak jednoduché není.?e příliv a odliv vzniká postavením slunce a měsíce vůči zemi je samozřejmě jasné i kdy? tu jsou dal?í faktory jako zemská gravitace, profil dna co pohyb vody ovlivňuje. Je ale docela zajímavé, ?e sami vědci mají dnes dvě teorie, jak to celé funguje a nejsou schopni se mezi sebou domluvit, která je ta správná.

    V norských fjordech bych se na předpověď přílivů moc nespoléhal, proto?e těch faktorů, které to ovlivňují přibývá úměrně k členitosti pobře?í. Časově snad ale co se vý?ek přílivů týká, mohu z vlastní zku?enosti potvrdit, ?e vznikají značné rozdíly oproti předpovědi.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 9 příspěvků - 1. až 9. (celkem z 9)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(13)
(109)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...