Nápověda Doporučujeme:

Pašování ryb aneb vývozní kvóty 2019

Každý den je na hranicích při náhodných kontrolách odhalen nelegální nadlimit. Rusové, Češi, Němci, Poláci, Litevci a další. Stále častější případy, kdy se pašované rybí filety pohybují ne v kilech, ale v metrácích. Norům došla trpělivost a začala se hledat cesta, jak nastolit pořádek. Není to boj proti pronajímatelům, protože turistika je mimo jiné bohatým přínosem pro státní kasu, ale boj proti masařům, tvrdí celní správa.

Dvojnásobné tresty

Pašeráci ryb mají nyní vyšší postih, pokud jsou zastaveni na hranicích s příliš velkým množstvím ryb. Pokuty pro pašeráky ryb, kteří převážejí nelegálně ryby z Norska, se nyní zdvojnásobují na 8 000 NOK, a navíc na 200 NOK za každý kilogram ryb nebo rybích produktů. Jsem velmi rád, že se ředitel soudní prokuratury rozhodl zdvojnásobit pokuty za pašování ryb. To je jak „finanční trestná činnost, tak trestná činnost v oblasti životního prostředí, která podkopává kontrolu přírodních zdrojů z moře a ničí závažnou část odvětví cestovního ruchu,“ říká ministr rybolovu Harald T. Nesvik .

 

Pašeráci berou svíčkovou

V roce 2018 bylo uskutečněno celkem osmašedesát záchytů s více než 6,5 tun rybího filé. V letošním roce již bylo zadrženo více než 2,3 tuny. Jedná se většinou o rybí filety, což znamená, že velké části ryb zůstávají v moři v podobě biologického odpadu. Pašeráci si velmi často berou jen tzv. svíčkové a celou nevykuchanou rybu potom vrací do moře. To je obrovské plýtvání přírodními zdroji. Většinu záchytů tvoří treska obecná.

 

Technologie pomáhají rabovat moře

Malým rybářským plavidlům jsou nyní poskytovány nejnovější technologie v podobě přesných GPS s mapovými podklady a velmi výkonné echoloty schopné velmi dobře lokalizovat ryby. Proto se na jaře velmi často stává, že toto malé plavidlo dokáže ulovit stejné množství ryb jako profesionální kutr. Bude tedy nutné v budoucnosti zavést i denní limit ryb.

 

Nevítaní hosté

„Je zjevné, že někteří cizinci přijíždějí do Norska s cílem vytěžit co nejvíce ryb ze země, aby dosáhli svého zisku. Takoví „turisté v oblasti cestovního ruchu“ nejsou tím, co Norsko potřebuje, a domnívám se, že zdvojnásobení pokut pomůže snížit pašování ryb,“ říká Nesvik.

Zákaz vývozu trofejní ryby

Od 1. ledna 2018 byly zavedeny nové předpisy pro odvětví cestovního ruchu. Mimo jiné byl zaveden systém registrace a systém hlášení úlovků pro firmy zabývající se rybolovem a pronájmem domků, lodí v oblasti cestovního ruchu. Vývozní kvóta byla změněna z 15 kg ryb a produktů rybolovu, na 20 kg pro hosty v registrovaných kempech a 10 kg pro všechny ostatní. Možnost vyvést trofejní rybu zmrazenou v celku byla zrušena, protože se množily případy, kdy v útrobách trofejních ryb byly pašovány další nadlimitní filety. Tento nešvar byl zjištěn hlavně u českých rybářů.

 

Autor: Michal Simčo

Foto: rybolovnorsko.cz

9 komentářů

 1. Do Norska jezdí na ryby celá Evropa. Zadržení 2.3t nadlimitního úlovku mi nepřipadá žádné hrozné číslo. Znám spoustu rybářů, co na jarní výpravě nenachytali ani limit. K zamyšlení to je, ale ruku na srdce, kdo z nás, když to bere, veze jen limit.

 2. Pravidla jsou od toho, aby se dodrzovaly a ne porusovaly. A ty pokuty jsou hodne mastne. Na druhou stranu je podle mne velkej problem trefit tech 20kg. V nekterych kempech sice vahu na vazeni ulovku maji, ale o presnosti jejiho vazeni bych si moc velke iluze nedelal. A taky je rozdil, jestli se vazi okapane nebo zmrzle filety. Za sebe nemam predstavu, jak se na tech 20kg dostat, aby se clovek nedostal do problemu pri pripadne kontrole. My jsme se dnes vratili z norska a kdyz jsme filety doma zvazili, tak to bylo 22kg coz uz je nadlimit. Dotaz na pani Janku, je u pripadne kontroly povolena nejaka % tolerance?

 3. Tak nevím co na to říci. Je opravdu těch pár kilo to zásadní? Když pak do moře najede loď, která vyloví celá hejna. To nikomu nevadí, ale pár zoufalců s pruty zřejmě ožebračí Norský stát a vyloví půlku moře? Zdravý rozum se asi odstěhoval už i z Norska.

  1. Norove vetsinou tolerance nemaji. V podstate zalezi na tom, na koho narazite. Jestli na nejakeho „rejpala“, ktery bude pocitat kazdy gram, nebo na rozumneho cloveka.
   Jinak jsem tu uz psala, zvysili pokuty za pasovani – zaklad je 8000 NOK plus 200 NOK za kazde kilo navic.

 4. No ale ten policajt na prvej fotografii je asi pri tých pár kilo zásadných. Zvýšili to z 15kg na 20kg a to je dobre. Ja som spokojný.

 5. A tak je počítejte rybáři s tím, že další výmysl podle nějaké EURO směrnice bude, že při překročen limitu pro úlovek, bude zadržení a ponechání si delikventa rybáře v Norsku a jeho odebrání manželce tak jako to dělají s dětmi matkám.

 6. A tak je počítejte rybáři s tím, že další výmysl podle nějaké EURO směrnice bude, že při překročení limitu pro úlovek, bude zadržení a ponechání si delikventa rybáře v Norsku a jeho odebrání manželce tak jako to dělají s dětmi matkám.

  1. Kdyz jste nerybar, tak Vam to nastesti nehrozi a vase manzelka se muze nadale tesit Vasi pritomnosti. Jedine, ze byste prevazel ryby nad limit kamaradum …
   Jen na okraj, narizeni o vyvoznim limitu ryb z Norska neresi zadna EURO smernice. Ta resi jen dovozni limit z neclenskych statu a pohyb mezi clenskymi staty. Vyvoz z Norska je zalezitosti norskych uradu a Norsko neni v EU.

 7. Stěžují si zase hlavně „bagristi“ protože slušnej rybář je spokojenej s 20kg. A když mám ještě vzít pro sebe a známé nějakou jinou pochutinu než rybu, tak je toho lidově řečeno až do-řiti 🙂 Mno a fámy ohledně chování se Norů jsou zase jen a jen plky starý babičky. Si to nechte prosím jinam … sem to nepatří. Norsko je podle mě stále svým přístupem a zarybněním nejen jedna z nejlepších a nejbližších ale i nejvstřícnější zemí a buďme za to rádi, protože vzhledem k chování některých rádoby-rybářů a ne-rybářů může bejt daleko hůř.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » Listopad 2018

Madagaskar » Říjen 2018

Soroya » Březen 2018

Anketa

Využíváte slevové akce?

(68)
(177)
(51)

Nahrávání ... Nahrávání ...