Nápověda Doporučujeme:

Lofoty Offersoy 1/2

Když jsem před třemi lety dostal nabídku jet poprvé do Norska, říkal jsem si proč ne? I když už od malička mám raději rybolov na českých vodách, jet do ráje rybářů a krásné země, kde moře jsou plné ryb, to by měl být pořádný zážitek. Už od svých dětských let miluji dobrodružství a vše co je spojené s rybařením, a tak jsem si řekl, že vyrazit musím. Termín se blížil a já si začal nakupovat svoji první výbavu na mořský rybolov. Velikosti nástrah a tvrdost prutů mě trochu zaskočila, ale zároveň jsem věděl, že síla mořských ryb je mnohem větší a na to je potřeba pořádného náčiní. Díky mému dobrému kamarádovi Sebastiánovi, který vlastní rybářské potřeby ABOS a celou výpravu na Norské Lofoty organizoval, se mi do rukou dostaly krásné pruty osazené pevnými navijáky a spousta nejnovějších a kvalitních nástrah. Před odletem následovalo také několik společných posezení u piva, kde jsem vyzvídal vše potřebné k ulovení pořádné ryby, o které jsem vždy snil. Vše připraveno, zabaleno a s nástupem do letadla začala ta pravá dovolená snů. Let nám utekl i s přestupem v Oslu díky skvělé partě a vzájemnému vyprávění o rybářských zážitcích a krásných prožitých chvílích u vody.

Dobrý kamarád

Modré, průzračné moře

Po výstupu z letiště v menším severním městečku Narvik nás ještě čekalo několik set kilometrů autobusem, kde se začal alkoholem oslavovat šťastný přílet. Během několikahodinové cesty člověk vidí opravdové krásy Norské země a hned si ji zamiluje. Konečně na místě a já se nemohl vynadívat na krásně průzračné moře se zelenavými ostrovy a hory poseté sněhem. Po rozkoukání jsem hned jako první vybalil pruty a zkoušel několik náhozů z mola pro lodě. Netrvalo to dlouho a na lehčím vláčecím prutu byla má první treska obecná, která měřila asi 30cm. V každém případě mi udělal obrovskou radost, ale to jsem ještě netušil, co bude následovat během celého týdne.
Průzračné moře

Vzhůru na vodu

I přes únavu z cestování jsem vybalil, navázal pruty a přemluvil kluky, ať jedeme na ryby. Výhoda severního Norska je, že na ryby se může jet v podstatě kdykoli. Díky polárnímu dni se dá chytat 24 hodin denně a my toho využívali, jak jen se dalo. Parťáci v lodi už v Norsku byli několikrát, a tak jsem dostal nejlepší školu a během chvíle měl přehled o všem, co se na moři děje. Po první vyjížďce na vodu jsme nachytali několik pěkných tresek, takže jako zahřívací kolo super. Nakonec jsme to vzdali a jeli si odpočinout na chatku s tím, že se pořádně připravíme a vyrazíme na otevřené moře. Po řádném spánku a dobrém jídlu i pití začal příliv a tím tedy nejlepší doba vyrazit na vodu. Moře bylo klidné a počasí nám přálo. S tím se také dostavily první pořádné záběry. První hrana, na které jsme zastavili, spadala do více jak 200m hloubky a my na ní zdolali několik krásných tresek k metru o váze kolem 10kg.

Vzhůru na vodu

První dny se dařilo

Pro mě to byl krásný zážitek a i ostatní kluci v lodi byli spokojení a tak jsme několik dní jezdili a hledali podmořské skály a hrany, na kterých se ryby zdržovaly. To se nám i dařilo a my tak nachytali během prvních tří dnů spoustu krásných tresek a mníků. Jen se stále čekalo na nějakou opravdovou obludu. Čtvrtý den za námi na chatku přišla druhá parta a řekli, ať se jdeme podívat do filetárny. Neváhal jsem a ze zvědavosti šel omrknout jejich úlovek. Samozřejmě se jim podařilo ulovit halibuta o váze 20 kilogramů. Hned jsem věděl, že tuto rybu musím mít také. Ptali jsme se druhé party, kde ho ulovili a po prozkoumání mapy nám hned bylo jasné, že se tato ryba vyskytuje spíše na písečných rovinách, kde je jako platýs maskovaný a může se zahrabat do písku. Během dalších dnů z tohoto místa přicházely znovu úlovky halibutů, bohužel ne na naší lodi. I přes zdlouhavé neúspěchy jsme byly trpěliví a zkoušeli různé druhy velkých gum a pilkrů na písečných plošinách v hloubce kolem 30m. Přesně na těchto místech chlapi z druhé a třetí chatky chytli za dva dny skoro 20 halibutů.
polak_offseroy

Štěstí se unavilo

Nám se moc nedařilo, a tak jsme si jeli zlepšit náladu na dříve úspěšné podvodní skály, kde se nám podařilo narazit i na mělčí úseky a najednou to přišlo. Na mělčině proti nám se jako by začala vařit voda a my viděli lovit obrovské hejno tresek Polak. Hned nám došlo, že ryby nahánějí menší kellírky. Vzal jsem prut se 100g pilkrem a nahodil ho přímo do řítící se hladové masy ryb. Hned po nárazu nástrahy na hladinu jsem dostal strašnou ránu do ruky a po záseku cítil zatím nejsilnější rybu, co jsem kdy na prutu měl. Byl to nezastavitelný tah a já hned věděl, že jde o moji trofejní rybu. Po více jak čtvrthodinovém souboji při polárním západu slunce a olejovité vodě jsem poprvé spatřil krásného Polaka, když už však mělo dojít k vylovení, ryba se znovu vzpamatovala a vymotala mi dalších 20m šnůry. Tím to výpadem ale ze sebe ryba vydala poslední síly, a když jsme jí dostali do lodě nával adrenalinu a radosti se nedal popsat.

Štestí se unavilo

Moje trofejka

Ryba měřila rovných 100cm a vážila více než 10kg v tu chvíli Tom řekl „to už je trofejní ryba“, avšak to ještě nebyl konec. Asi za půl hodiny se lovící hejno znovu objevilo a my toho hned využili. Kamarádi na lodi Tomáš, Kuba i Zdeněk dostali záběr ve stejnou chvíli a začalo společné zdolávání. Já tedy rychle vytáhl svoji nástrahu a pomáhal ryby vylovit. Zdolávaní tří šíleně rychlých a silných ryb najednou byla celkem komedie, ale během chvíle byly všechny tresky v lodi. Šlo také o krásné velké úlovky stejného druhu, ale má velikost nebyla překonána. Tento den se mi vryl do paměti a myslím, že ho nezapomenu do konce života. A i přesto, že se mi do konce této výpravy Halibuta chytit nepodařilo, tak tato má trofejní ryba mi to vynahradila více než dost. Další ráno byla naše výprava u konce a my všichni spokojeně odjížděli domů s pocitem, že za rok se určitě vrátíme a přijde další šance na úlovek největší a nejsilnější norské ryby Platýse Obecného.

Moje trofejka

Přejít na:

 

Autor: Miroslav Vojtek

Foto: Miroslav Vojtek

4 komentářů

  1. Moc hezky napsané, je z toho cítit to nadšení.
    Jen by mě zajímalo, jestli jsi na lofotech opravdu chytil polaka? Divim se, že tak vysoko.

    1. Děkuji, a máte pravdu…také jsme se divili že se objevili polaci takhke vysoko….ale i letos se nám nějaké ryby polaky ba stejném místě nachytat podařilo. Už ne ale mnohem menší. V každém případě fotka bude k článku přidána co nejdříve ! Nejspíše nastala někde chyba. Věřím že se bude líbit.

  2. Pěkně napsaný určitě super zážitky. Přes koho jste měli zamluvenou chatu jestli se můžu zeptat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Soroya » Březen 2018

Maledivy » Únor 2018

Madagaskar » Listopad 2017

Anketa

Využíváte slevové akce?

(42)
(104)
(35)

Nahrávání ... Nahrávání ...